اینداکشن(گرمایش القایی)چیست؟

(گرمایش القایی) چیست؟

اینداکشن(induction) چیست؟

در اثر عبور جریان الکتریکی از یک سیم پیچ (کویل) ، میدان مغناطیسی در داخل آن ایجاد میشود که اگر قطعات فلزی را در داخل سیم پیچ قرار دهیم ؛ عبور جریان القایی باعث گرم شدن آن قطعات میگردد.

گرمایش القایی (انگلیسی: Induction heating)، روشی برای گرم کردن مواد رسانای الکتریکی (معمولاً فلزات) از راه القای الکترومغناطیسی است.

در گرمایش القایی، تغییرات شار مغناطیسی حاصل از جریان متناوب با فرکانس زیاد (صدها کیلوهرتز)، در یک رسانای الکتریکی (فلزی که باید گرم شود)، جریان الکتریکی القا می‌کند. این جریان از نوع جریان گردابی است. این فرایند مشابه کار یک ترانسفورماتور است. تفاوت گرمایش القایی با کار یک ترانسفورماتور این است که در ترانسفورماتورها، انرژیِ انتقال‌یافته به طرف ثانویهٔ ترانسفورماتور به مصرف‌کننده‌ منتقل می‌شود، ولی در گرمایش القایی، ثانویه همانند یک اتصال کوتاه عمل می‌کند (در واقع ثانویه، همان فلزی است که باید گرم شود، بنابراین مانند اتصال کوتاه عمل می‌کند).

جریان‌های گردابی در فلزات، باعث تلفات الکتریکی زیاد، و در نتیجه تولید حرارت زیاد می‌شود. هرچه فرکانس جریان متناوب بیشتر باشد، شدت جریان گردابی و در نتیجه حرارت تولیدشده بیشتر می‌شود.

در گرمایش القایی، علاوه بر جریان گردابی، تلفات و گرمای ناشی از پدیدهٔ هیسترِزیس نیز وجود دارد، ولی معمولاً این تلفات در فرکانس‌های بالاتر قابل چشم‌پوشی هستند.

هر چه ماده‌ای که در آن القای الکترومغناطیسی انجام می‌شود خواص فِرّومغناطیسی بیشتری داشته باشد میزان گرمایش ناشی از هیسترزیس بیشتر خواهد بود.

منابع

 

 

کاربردها

گرمایش القایی در کوره‌های ذوب، تاب‌کاری، جوشکاری و پخت‌وپز کاربرد دارد.

ویژگی های اینداکشن:

  • سرعت در عملیات حرارتی
  • سازگاری با محیط زیست
  • بهینه بودن از لحاظ مصرف انرژی
  • تکرار پذیری عملیات حرارتی
  • ایمنی بالا
  • کنترل دقیق فرآیند

اینداکشن(کرمایش القایی)چیست؟

اخبارتکنولوژی

اینداکشنتاپعملیات حرارتیکسب و کارگرمایش القاییمیدان مغناطیسیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *